FAQ

Najczęściej zadawane pytania (i odpowiedzi dietetyka)

1. Czy mogę podjadać między posiłkami?

Spożywanie dodatkowych przekąsek między ustalonymi posiłkami wiąże się z dostarczeniem do organizmu dodatkowych kcal. Co więcej, zazwyczaj podjadając, sięgamy po słodkie bądź słone przekąski, które nie są bogate w wartości odżywcze. Podsumowując, nie powinno się podjadać między posiłkami.

2. Czy można chudnąć szybko?

Zbyt szybki spadek masy ciała skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi:

Prowadzi do rozregulowania poziomu hormonów w organizmie i wyniszczenia organizmu.

Ponadto, częstym problemem pojawiającym się przy dużej redukcji masy ciała jest „zwisająca” skóra, zwłaszcza na brzuchu, ponieważ rozciągnięta skóra nie potrafi dostosować się do szybkiego tempa redukcji tkanki tłuszczowej.

No i wreszcie, brak kontroli odchudzania może przyczynić się do wystąpienia efektu jojo, czyli powrócenie do wagi początkowej (ponowne szybkie przybranie na wadze).

Właśnie dlatego warto zaczekać na efekty trochę dłużej oraz cieszyć się zdrowiem i nowymi, dobrymi nawykami w życiu.

3. Czy muszę regularnie chodzić na wizyty?

Ilość wizyt jest ustalona w zależności od potrzeb pacjenta, jak i danego przypadku, z którym się zmaga. Służą one kontroli uzyskanych efektów i ustaleniu kolejnych etapów terapii.

4. Czy dieta ma wpływ na wyniki badań?

Tak, zmniejszając bądź zwiększając dane makro- i mikroskładniki w diecie możemy uzyskać poprawę wyników badań, wyrównać np. poziom cholesterolu, poprawić stan hormonów tarczycy itp.

5. Jaki jest czas oczekiwania na dietę i zalecenia?
Zalecenia dietetyczne otrzymujesz tuż przed końcem wizyty tak, abyś następnego dnia mógł wdrożyć je w życie. Jadłospis opracowany przez dietetyka zostanie do Ciebie wysłany do 7 dni.
6. Czy dieta jest droga i czasochłonna? Czy produkty spożywcze są ogólnodostępne w sklepach?
Zdrowa dieta nie musi wiązać się z dużymi kosztami, staramy się planować jadłospisy tak, aby każdy mógł z nich skorzystać, nie zwiększając przy tym budżetu przeznaczonego na jedzenie. Dodatkowo stawiamy na produkty, które możecie znaleźć w każdym pobliskim hipermarkecie, najprościej mówiąc — w sklepie, w którym zazwyczaj robicie zakupy spożywcze.
7. Czy dania są skomplikowane? Czy osoba nie umiejąca gotować poradzi sobie z nimi?

Stawiamy na szybkie i proste dania, które będzie mógł przygotować każdy. Podczas gotowania zwykle liczą się drobiazgi, dlatego do każdego dania dołączamy szczegółowy przepis opisujący sposób wykonania danego posiłku.

8. Co zrobić, kiedy wyjeżdżam i nie mogę trzymać diety?

Dobrze się bawić! Pamiętaj, że dieta i nowy, zdrowszy tryb życia mają być przyjemnością. Staraj się trzymać podstawowych zaleceń dietetycznych. Pozwól sobie na posiłki rekreacyjne. Nie utracisz wypracowanych efektów w ciągu kilku dni. Na wizycie przed wyjazdem możesz również zapytać dietetyka o indywidualną radę, dostosowaną do Twojego przypadku.

9. Czy podczas stosowania diety mogę wyjść do restauracji?

Oczywiście, w diecie jest również miejsce na posiłki rekreacyjne i wyjścia ze znajomymi. Warto jednak zachować w tej kwestii zdrowy rozsądek.

10. Czy potrzebuję dodatkowej suplementacji?
Wszystkie niedobory w pierwszej kolejności staramy się uzupełnić odpowiednio zbilansowanym jadłospisem. Czasem jednak wymagana jest suplementacja, aczkolwiek dobierana jest indywidualnie i nie jest wskazana dla każdego pacjenta.
prawidłowe odżywianie to zdrowie i energia

Konsultacje dietetyczne w gabinecie

Konsultacje z dietetykiem online