Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to występowanie uciążliwych dla kobiet objawów fizycznych i emocjonalnych, które pojawiają się zazwyczaj w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i trwają do pojawienia się krwawienia miesięcznego. Zazwyczaj, aby złagodzić te dolegliwości sięgamy po różnego rodzaju wspomagacze, poczynając od tabletek przeciwbólowych, ciepłych okładów, a kończąc na terapii tabletkami antykoncepcyjnymi, która przynosi ulgę zazwyczaj tylko podczas jej trwania. Czy dieta może złagodzić bóle menstruacyjne i przedmiesiączkowe? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części naszego wpisu.
Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego
Do najczęstszych objawów somatycznych zaliczamy:
- Wzdęcia brzucha
- Nudności
- Bóle i zawroty głowy
- Przyrost masy ciała
- Nadmierny apetyt i pragnienie
Wśród objawów psychicznych najczęściej występują:
- Zmęczenie i drażliwość
- Podniesiony poziom lęku
- Obniżenie poczucia własnej wartości
- Brak samoakceptacji
Czy mam zaburzenia hormonalne skoro odczuwam dolegliwości?
Obecność objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie wynika z zaburzeń hormonalnych, a jest powodowana jedynie zmianami hormonalnymi występującymi fizjologicznie podczas drugiej fazy cyklu miesięcznego tzw. fazy lutealnej.
Jak zmiana diety może mi pomóc?
U kobiet zmagających się z dolegliwościami PMS zaobserwowano znaczny niedobór niektórych składników diety, stąd przypuszcza się, że uzupełnienie ich wraz ze spożywanymi produktami może przyczynić się do poprawy jakości życia kobiet z PMS. Bóle miesiączkowe ściśle związane są z nieprawidłowymi skurczami macicy, które wywołane są nadmierną produkcją i wydzielaniem prostaglandyn w macicy.
TOP 5 zmian, które mogą pomóc w zespole napięcia przedmiesiączkowego:
Kwasy Omega 3
Głównym źródłem kwasów omega-3 w diecie są ryby, orzechy, nasiona i część olejów roślinnych, w tym olej rzepakowy i olej lniany. Najwięcej omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich – makreli czy śledziu, a także w łososiu, sardynkach.
Magnez
Pierwiastek ten znajdziesz w takich produktach, jak kasza gryczana, pestki dyni czy gorzka czekolada.
Witamina B6
Chcąc dostarczyć jej odpowiednie ilości zadbaj, aby w diecie pojawiły się pełnoziarniste produkty zbożowe, kiełki pszenicy, drożdże, soja, banany, nabiał, ryby oraz jaja.
Cynk
Cynk znajdziesz w produktach spożywczych, takich jak: ostrygi, mięso, wątróbka, kraby, sery żółte, kasza gryczana, jaja, ryż, ryby, pestki dyni, nasiona słonecznika.
Kurkumina
Składnik między innymi żółtej indyjskiej przyprawy curry. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwdepresyjne. Badania potwierdziły, że kurkumina łagodzi dolegliwości bólowe w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Jeśli doskwierają Ci bóle menstruacyjne lub przedmiesiączkowe, porozmawiaj z naszym dietetykiem. Otrzymasz wskazówki, jakie zasady żywienia są ważne w przypadku PMS, a także których produktów unikać. Dietetyk opracuje dla Ciebie indywidualną dietę, która pomoże złagodzić dolegliwości bólowe.
Wybierz wygodną dla Ciebie formę konsultacji z dietetykiem w naszym gabinecie Ortomedicum Gliwice przy ul. Skowrończej 1 lub online. Skorzystaj z szybkiej rezerwacji poniżej.