W przeważającej większości przypadków niepokojąca nadwaga jest wynikiem zmian trybu życia, o których jeszcze dwa lata temu, nikt by nie pomyślał. Zdalna praca, obawa przed wyjściem z domu z powodów epidemiologicznych, pozbawienie naszych ciał aktywności ruchowej i wreszcie przekąski przesycone tłuszczami, solą bądź cukrem zrobiły swoje.
Przy odpowiednim podejściu, da się to zjawisko odwrócić. Temu celowi służy analiza masy ciała, która powinna odbywać się pod nadzorem doświadczonych specjalistów.
Czym jest analiza składu masy ciała i do czego prowadzi? Co to jest wskaźnik BMI i co oznacza?
Wskaźnik BMI – co to jest?
Na podstawie licznych zapytań internautów można dojść do konstatacji, iż coraz większym zainteresowaniem cieszy się wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index), metody jego obliczania oraz znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu.
To bardzo dobrze, ponieważ jest to dowód, iż wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji. Pamiętajmy jednak, iż jest to dopiero początek. Na podstawie samego wskaźnika BMI jesteśmy w stanie ustalić jedynie zewnętrzne oznaki stanu naszych ciał, które i tak widoczne są gołym okiem.
Jak obliczyć BMI?
To proste. Wystarczy znać swoją wagę oraz wzrost, a następnie dokonać obliczenia na podstawie poniższego wzoru:
BMI = masa/wzrost podniesiony do potęgi drugiej.
Uzyskana liczba będzie odpowiadać temu, co i tak widzimy w odbiciu lustra.
Normy BMI i ich znaczenie

- < 16,0 wygłodzenie;
- 16,0–16,9 wychudzenie;
- 17,0–18,4 niedowaga;
- 18,5–24,9 wartość prawidłowa;
- 25,0–29,9 nadwaga;
- 30,0–34,99 I stopień otyłości;
- 35,0–39,99 II stopień otyłości;
- ≥ 40,0 III stopień otyłości.
Wskaźnik BMI odnosi się jedynie do naszej wagi i wzrostu. To, co istotne znajduje się w naszych wnętrzach. Na naszą masę ciała składa się kilka składników, są to tłuszcz, mięśnie, kości i woda. Powinny być one we właściwych proporcjach.
W efekcie otrzymujemy wynik, który ma nam ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Mianowicie, o tym, iż najwyższa pora przeprowadzić analizę składu ciała. Klinika Ortomedicum w Gliwicach prowadzi obecnie akcję bezpłatnego badania i analizy masy ciała. Już teraz możesz sprawdzić swój wskaźnik BMI. Umów się na spotkanie z naszą dietetyczką klikając REZERWUJ.
Czym jest analiza składu ciała?
To dokładne pomiary tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także zawartości w organizmie wody i innych elementów. Dopiero na tej podstawie doświadczony dietetyk jest w stanie określić typ działań, jakie należy podjąć. Między innymi będą to indywidualne zalecenia i plan żywieniowy.
Na podstawie analizy masy ciała określone zostają:
- Ilość tkanki mięśniowej;
- Ilość tkanki tłuszczowej;
- Ilość tkanki brzusznej (wisceralnej);
- Masę kości;
- Zawartość wody w organizmie;
- Zapotrzebowanie na energię.
Ilość tkanki mięśniowej
Poprawny poziom tkanki mięśniowej powinien stanowić wartość 60 – 80% masy ciała. Oczywiście u osób aktywnych sportowo ten współczynnik jest większy.

Ilość tkanki tłuszczowej
Badanie masy tłuszczowej pozwala ustalić, czy dopuszczalny poziom tkanki tłuszczowej nie został przekroczony.
Przyjmuje się, iż poprawne wartości zawierają się w przedziałach:
- Kobiety – około 15 – 25% masy ciała;
- Mężczyźni – około 10 – 20%.
Uwaga! Badanie tkanki tłuszczowej u osób powyżej 50 roku życia wykazuje tendencje do gromadzenia tkanki tłuszczowej. W sytuacji, kiedy panie mają powyżej 30%, a panowie powyżej 25%, wówczas diagnozowana jest otyłość.


Ilość tkanki brzusznej (wisceralnej)
Wskaźnik dotyczy tkanki tłuszczowej gromadzącej się w jamie brzusznej. Przekroczenia norm w tym zakresie może świadczyć o niepokojących zmianach chorobowych. W żadnym wypadku nie należy tego lekceważyć, a analiza składu ciała może wpłynąć pozytywnie na rozpoczęcie przebiegu leczenia wykrytych schorzeń.

Masa kości
Masa układu kostnego człowieka jest czynnikiem stałym, niemniej zmiany chorobowe mogą doprowadzić pewnych odchyleń w strukturze gęstości.
Masa kości, normy:
- 12-13,5% całkowitej masy ciała;
- Dopuszczalne różnice wynoszą +/-5 kg.
Poprawny ciężar kości zależy od masy ciała.
Zawartość wody w organizmie
Wskaźnik ten ulega systematycznemu zmniejszeniu wraz z wiekiem osób badanych. Przyjmując średnią, można wykazać, iż poziom wody powinien wynosić odpowiednio:
- Kobiety — około 55%;
- Mężczyźni — około 60%.
Dla porównania ten sam wskaźnik u niemowląt oscyluje w granicach 74% wody w organizmie.
Zapotrzebowanie na energię
Szczególnie interesujący wskaźnik w przypadku działań prowadzonych przez dietetyków. W zależności od wyników badania powstaje dieta redukcyjna bądź taka, która ma na celu poprawę ogólnych parametrów budowy ciała oraz dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów.
BEZPŁATNA analiza masy ciała - zarezerwuj wizytę
Analiza składu ciała – sposób na powrót do poprawnej kondycji
Nadwaga, niezależnie od powodów jej występowania dotyka już ponad jedną trzecią populacji ludności w Polsce. Niezmiernie ważne jest, by mieć świadomość, że tego typu zjawisko nie jest nieodwracalne. Nie jest też wyzwaniem przekraczającym możliwości przeciętnego Polaka.
Owszem, są pewne ograniczenia związane ze stanem zdrowia pacjenta oraz wynikającymi w związku z tym przeciwwskazaniami. Jednak przypadki tego typu są niezwykle rzadkie i rolą dietetyka prowadzącego jest ustalenie, czy przeprowadzenie analizy składu ciała jest możliwe.
Tak czy inaczej, nie dowiemy się tego, bez konsultacji na odpowiednio wysokim poziomie. Chcesz zacząć żyć normalnie? Marzysz o powrocie do danej sylwetki i kondycji. To prostsze, niż myślisz.
Wystarczy chcieć, resztą zajmą się specjaliści.